Rewalskie wieloryby

Władze miasta ustawiły w centrum Rewala dwa wieloryby. W zasadzie, są to szkielety wielorybów, wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne, specjalnie wzmacnianej stali. 

A dlaczego akurat wieloryby? Odpowiedzi należy szukać w jednej z lokalnych legend. Dawno, dawno temu, w czasach, gdy człowiek był właściwie bezradny wobec sił natury, a życie rządziło się innymi prawami, w pobliżu rewalskiej plaży pojawił się olbrzymi wieloryb. Dziw ogarnął tutejszych mieszkańców, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tak wielkiego stworzenia. Bez namysłu postanowiono go wyciągnąć na brzeg. W tym celu, do wieloryba zaprzęgnięto wszystkie konie z okolicy. Pomysł wręcz karkołomny, gdyż zwierzęta zapadając się w piasku nie były w stanie przeciągnąć takiego kolosa. Zaniechano dalszych prób, jednak z pomocą przyszedł szalejący sztorm, który wyrzucił walenia na plażę. Co zrobili wówczas ludzie? Poćwiartowali zwierzę, dzieląc się cennym mięsem, a jego szkielet przewieźli do pobliskiego kościoła w Trzęsaczu, gdzie leżał latami. Wraz z zamknięciem świątyni na klifie, jedno z wielorybich żeber przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. W tym też miejscu kończy się podanie. 

Lokalne władze, czerpiąc z tej historii, postanowiły uczynić z wielorybów symbol gminy. Stąd też pomysł, na wykonanie i zamontowanie ich olbrzymich podobizn. Odwiedzający Rewal turyści, często zastanawiają się, jaki związek istnieje pomiędzy kurortem, a wielorybami, które przecież nie zamieszkują Morza Bałtyckiego. Faktycznie, nie jest to ich naturalne środowisko, jednak na przestrzeni wieków, w Bałtyku wielokrotnie zaobserwowano te morskie ssaki. Z tego powodu podejrzewa się, że rewalskie podanie może być mniej lub bardziej ubarwionym opisem faktycznego zdarzenia. 

Same rzeźby, to dwa kolosy o wadze 10 oraz 5 ton, noszące łacińskie imiona: Ventus i Fluctus, co znaczy Wiatr i Fala. Znajdują się one w centralnej części nowego placu, wyłożonego granitowymi płytami. Na placu stoi również fontanna, której wody po zmroku barwi świetlna iluminacja. Właśnie to miejsce, wraz z pobliską platformą widokową, stanowi centrum Rewala.

LINK DO PANORAMY
Rewalskie wieloryby adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rewalskie wieloryby, zobacz gdzie w Rewalu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rewalskie wieloryby.
  • Ulica
    Plac Wielorybów
    Rewalskie wieloryby mieści się przy ulicy Plac Wielorybów w Rewalu
  • 72-344 Rewal
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij