Pogorzelica

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pogorzelica jest urokliwą miejscowością wypoczynkową z letnim kąpieliskiem, położoną w malowniczym regionie Wybrzeża Rewalskiego, nad Morzem Bałtyckim.

Czyste, piaszczyste plaże, przylegające do kąpieliska, ciągną się tutaj przez 200 metrów linii brzegowej. Tutejsze, doskonałej jakości wody, wielokrotnie otrzymywały również prestiżowe odznaczenie Błękitnej Flagi. Pogorzelica to jednak nie tylko plaża, bowiem swój specyficzny, zdrowotny mikroklimat, miejscowość zawdzięcza pięknym i rzadkim, sosnowym borom bażynowym. W tutejsze zielone pejzaże wpisują się również jeziora Konarzewo i Liwia Łuża (które objęte jest rezerwatem przyrody). Pogorzelickie drogi i lasy są również świetnym terenem na wycieczki rowerowe. Przebiega tu kilka szlaków rowerowych, które warto przejechać, aby dobrze poznać malowniczą okolicę.

Nie brakuje tu dużych ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, obiektów SPA czy campingów. Turyści wybierać mogą również wśród bogatego zaplecza gastronomicznego. Jest to miejscowość idealna dla miłośników spokojnego wypoczynku, w naturalnym otoczeniu przyrody, którą warto podziwiać, na przykład podczas przejażdżki, przecinającą Pogorzelicę - odremontowaną Nadmorską Kolejką Wąskotorową.

Historia

Dawniej, Pogorzelica stanowiła część wsi Konarzewo i nosiła nazwę Fischerkathen. Nie mieszkało tutaj zbyt wielu osadników. Do roku 1912 stało tu tylko siedem chałup z zagrodami. W dodatku były one niejako odcięte od świata, ponieważ brakowało dogodnej drogi prowadzącej do i z osady. Tutejsi mieszkańcy żyli przede wszystkim z typowych dla tego regionu aktywności: uprawiania roli i rybołówstwa (na znajdującym się nieopodal jeziorze Hägersee).

W miarę jak drogi stawały się coraz bardziej przejezdne i można już było poruszać się koleją, dawna Pogorzelica stopniowo się zaludniała. Przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, w 1939 roku miejscowość mogła pochwalić się już 592 mieszkańcami, z których większość zajmowała się turystyką. 

Potencjał wsi odkryty zostal przez pewnego berlińskiego profesora, który wykupił pobliskie tereny leśne, podzielił na działki i sprzedał. W związku z tym, latem 1939 r. przebywało tu już ponad 6 tysięcy wczasowiczów. Po 1945 roku miejscowość początkowo nazywała się Rybaki. Zmieniono to w 1947 roku, kiedy urzędowo ustalono nową nazwę - Pogorzelica

Początki turystycznej Pogorzelicy to głównie kolonie i obozy młodzieżowe. W latach 70. zaczęły jednak powstawać tu zakładowe ośrodki wczasowe. Wtedy też podzielono miejscowość. Częśc typowo rolnicza, przyłączona została do pobliskiej gminy Karnice, natomiast część z potencjałem turystycznym została przy gminie Rewal

Obecnie, Pogorzelica jest doskonale rozwiniętym punktem sanatoryjno-kolonijnym ale i fantastycznie nadaje się także do prywatnego wypoczynku w gronie rodziny, czy przyjaciół. Sprzyjają temu bardzo atrakcyjne walory naturalne, tj. rzecz jasna morze, ale i jeziora, kanał liwski oraz unikalne bory sosnowe.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia