Trzęsacz

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Trzęsacz to niewielka nadmorska miejscowość wypoczynkowa, położona w malowniczym regionie, zwanym Wybrzeżem Rewalskim. Charakterystyczną jej cechą jest typowy, wysoki brzeg klifowy, na którym dumnie stoją, znane w całej Europie ruiny gotyckiego kościoła z XIV/XV wieku. Dziś, pozostałości po świątyni są odpowiednio zabezpieczone, kiedyś jednak większość budowli runęła z wymytego przez morskie fale klifu.

Panuje tu cisza i spokój, choć nie można narzekać na nudę. Doskonałe warunki do plażowania zapewnia obejmujące 200 metrów linii brzegowej, czyste kąpielisko. Ciekawi historii regionu, wybrać się mogą do nowoczesnego Muzeum Multimedialnego na Klifie, a spragnieni zapierających dech w piersiach widoków, mogą je podziwiać z pokaźnej platformy widokowej, z której rozciąga się piękny widok na Morze Bałtyckie i na latających tu często paralotniarzy. Jeśli jest się odważnym, również osobiście można spróbować swoich sił w locie paralotnią, w tandemie z instruktorem.

Dla aktywnych także znajdą się tutaj ciekawe zajęcia. Można tu bowiem pograć w minigolfa, pojeździć konno, lub przejechać się na quadach po nierównościach terenu. Dwa szlaki turystyczne oraz linia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej pozwalają turystom na dokładne zwiedzenie malowniczej okolicy.

W Trzęsaczu jest także gdzie się zatrzymać i zjeść coś dobrego, ponieważ baza noclegowo-gastronomiczna jest tu całkiem dobrze rozwinięta.

Historia

Pierwsze wzmianki o Trzęsaczu, czyli wsi parafialnej znaleźć można w dokumentach już z 1331 roku. Jego wcześniejsze nazwy to Hove, Thom Have, Thom Hage oraz najbardziej znana i najdłużej obowiązująca nazwa Hoff. Jednym z pierwszych właścicieli tych ziem był Heinrich von Knutt, który zarządzał Trzęsaczem u schyłku XV wieku.

Trzęsacz jest najmniejszą i jednocześnie najbardziej znaną (również poza granicami Poslki) miejscowością gminy Rewal. Tym co wyróżnia ją, jest bowiem unikalny zabytek, jakim są ruiny gotyckiego kościoła, znajdujące się na klifie, nad samym morzem. Pozostałości po kościele pw. Św. Mikołaja, do dziś przyciągają setki turystów.

Wracając do właścicieli wsi Trzęsacz, w 1594 roku osadą zarządzać mógł Klaus von Puttkammer. Najpopularniejszym właścicielem był jednak Jakob von Flemming.

W XVIII wieku kolejni właściciele często się zmieniali, co prowadziło osadę do powolnego upadku. Na początku XIX wieku władzę objął jednak Fryderyk Wilhelm von Elbe, który ze swoim synem przywrócili wsi dawny blask.

Od początku swego istnienia, Trzęsacz był miejscowością typowo rolniczo-rybacką. Tutejsi rybacy łowili jednak ryby na istniejącym tu jeszcze pod koniec XVIII wieku jeziorze. Turystyczny potencjał miejscowości zauważono i doceniono dopiero po II Wojnie Światowej, po czym zaczęły tu powstawać liczne ośrodki wypoczynkowe. Na przełomie XX i XXI wieku, Trzęsacz intensywnie się rozwijał. Na ukoronowanie tegoż rozwoju, w 2010 roku Trzęsacz został odznaczony certyfikatem „Zachodniopomorska Wieś Turystyczna”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia