Dreżewo to niewielka miejscowość, a właściwie wioska, położona zaledwie 4 km od Trzęsacza, w gminie Karnice. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1287 roku, kiedy to książę Bogusław nadał wieś klasztorowi żeńskiemu w Trzebiatowie. Już od XII wieku, miejscowość należała do rodziny von Karnitz. W 1740 r., kiedy zmarł ostatni pełnoletni właściciel majątku, władzę nad posiadłością przejął radca kamery von Woedtke, który w końcu sprzedał pokaźną własność von Karnitzów rotmistrzowi von Schmeling, który z kolei przekazał go wdowie po kupcu Beckerze z Kołobrzegu. Dreżewo należało następnie do żony kupca Kaufmanna i w 1789 roku, wraz z Pustkowem odziedziczył je w spadku ród von Fleming'ów. Od roku 1828 natomiast, majątek przeszedł we władanie Heinricha von Elbe.

Dwór w Dreżewie wybudowano z inicjatywy kolejnego właściciela - radcy handlowego Schlutowa ze Szczecina, który w 1875 roku sprzedał wioskę Eduardowi von Bonin. Ten, utrzymywał bliskie kontakty handlowe z ojcem pewnej hiszpanki - Girony Eleonory de Val Florida. Girona z zamysłem krótkiej wizyty przybyła do Dreżewa, lecz została tu na dłużej. Chodziły bowiem plotki o jej romansie z młodym von Boninem, zaręczonym z francuską hrabianką - Angelicą Vermandois. Gdy ta przyjechała do Dreżewa, w 1890 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach, w pałacu wybuchł pożar, a Girona zginęła w płomieniach. Pałac odbudowany w tym samym, neogotyckim stylu.

Powojenne losy pałacu kształtowały się różnie. Należał do państwa, do hodowli zarodowej z Cerkwicy, a także dzierżawiony był przez posła Samoobrony Ryszard Bonda i biznesmena Stanisława Paszyńskiego, którzy to chcieli stworzyć tu farmy wiatrowe. Planów jednak nie zrealizowano, a dwór pozostawiono w ruinie.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pałac kupiła Małgorzata Ł., która organizowała w dworze wiele wydarzeń, jednak nie miała funduszy na jego remont. Według legend, w tym czasie w budowli pojawił się też duch Hiszpanki - Girony.

W lipcu 2006 roku, 302-hektarową posiadłość kupił hiszpański biznesmen - Fuster, który chciał stworzyć tu hotel i pole golfowe z centrum wypoczynkowym. Nie dokonał jednak tego, a pałac wraz z przepięknym, zabytkowym, 7,5-hektarowym parkiem stał się ruiną i zarósł chwastami.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Dreżewo to mała miejscowość, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1287r. Mieści się tu zabytkowy dwór wybudowany z inicjatywy kolejnego właściciela - radcy Schlutowa ze Szczecina, który w 1875 r. sprzedał wioskę Eduardowi von BoninPałac przez wieki przechodził z rąk do rąk, aż w końcu stał się ruinąChodzą też legendy, że straszy tu duch hiszpanki Girony.

Pałac Dreżewo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Dreżewo, zobacz gdzie w Rewalu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Dreżewo.
  • Ulica
    Kasztanowa
    Pałac Dreżewo mieści się przy ulicy Kasztanowa w Rewalu
  • 72-343 Dreżewo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Dreżewo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij